Protektorok fejlődése
Te melyik protektorban bízol jobban?
Szivaccsal bélelt, kívül műanyaggal erősített, vagy testhőre lágyuló, ütésre keményedő, vagy a méhsejtes?
Ezek nem számítanak, csak legyen kellően masszív hatású?
A képeken mindhárom protektor a térd védelmét szolgálja. A bal oldali egy bőrruhából, a középső egy farmerből, a jobb szélső pedig a 2021/2022-es kollekció farmeréből lett kivéve.
A bal szélsővel megegyező anyagből készültek a korábbi (3-4 évnél idősebb) kabátok könyék és vállprotija, valamint a nadrágok csípő és térdprotija, a középsőből meg a 2020, és az azt megelőző 1-2 év termékeinek protektorozása.
Ami szintén mindhárom protektorban megegyezik, az a CE minősítése, hiszen mindhárom CE Level 1 szintű védelmet nyújt. (ne keverjük össze a gerincprotektorok védelmi szintjével, mert ott a Level 1 szint 18kN-t, még a térd, váll és könyök protik Level 1 szintje 35kN-t enged meg. Hogy miért azt most nem részletezem, de a baleseti statisztikák, esések mechanizmusa választ tud erre adni :) )
A szabad szemmel is jól látható különbség, az a protektorok kialakítása. Míg a bal oldali a legbumszlibb, addig a jobb oldali a legvékonyabb, ráadásul a legrugalmasabb is. (a legkényelmesebb is ;) )
A gyártók számunkra, motorosoknak a legjobb irányt választották. A fejlesztések CE minősítése adott, így ezeket a védelmi szinteket el kell, hogy érje mindegyik, viszont a fejlesztések a kényelem irányába elmozdultak, ezért már az is fontos, hogy ergonómiailag is és szellőzés tekintetében is a lehető legjobbat hozzák ki.
A gyártó mérnökei nem csak a sokak számára ismert "kalapács" teszt alá vetik ezeket az eszközöket. Megszámlálhatatlan munkaóra, próbababa, prototípus termékek, teszt autók és tesztmotorok kapják az ívet, hogy modellezzék a lehető legtöbb balesetet, valamint begyűjtik a szükséges adatokat ahhoz, hogy az üzletek polcaira azok a termékek kerüljenek, amikben maradéktalanul megbízhatunk.
Normál, hétköznapi felhasználáshoz elegendő a level 1 szintű védelem. Ha nem így lenne, akkor a piac vezető gyártója nem ezekkel szerelné a ruhákat. Ha bárkit megnyugtat a tény, vagy pszichésen jobban érzi magát, akkor természetesen van lehetőség a protektorok cseréjére, és upgrade-elhetünk Level 2-re, de ez nem minden esetben indokolt.
Elérkezett az ideje annak, hogy a régi berögződéseinket, miszerint csak az véd meg, amit elég masszívnak érzünk, át kell értékelnünk. A gyártók velünk vannak, a mérnökök velünk vannak. A mi érdekeinket szolgálják a fejlesztések, hogy a ruházatban se kelljen kompromisszumot kötnünk. Mára a motoros ruha nem csak biztonságos, hanem kényelmes is! ;) Ha nem hiszed el a leírtakat, gyere be és próbáld fel!