Alpinestars Heat Tech
Az elmúlt két évtizedben az Alpinestars mérnökei úgy fest, hogy nem nagyon tétlenkedtek. Először a légzsák fejlesztésre fókuszáltak, hogy biztonságban legyünk (ez elvitt jó sok időt, de megérte), majd az idei évre elkészültek a Heat Tech felszerelésekkel.
Nézzük, hogy mit is jelen ez pontosan. Először is, ahogy a neve is mutatja, valami fűthető dologról lehet szó. Motoron ülve két testrész van, ami kellemetlen, ha túlzottan meghűl. Egyrészt a megfázás, vagy izületi gondok miatt, másrészt, hogy motoron a felsőtestünk, ha fázik, akkor nem tudjuk magunkat kellőképpen „lazán” tartani, harmadrészt pedig, ha lefagy a kezünk, akkor nem tudjuk megfelelően a motor kezelőegységeit használni. (Nem kell, hogy az összes gombot tudd nyomkodni, elég, ha a kuplung és fékkarokról beszélünk)
Kezdjük a kesztyűvel, és abból is a HT-7-tel. A rutinos hideg időben motorozók egyből rávágnák, hogy van kormányfűtésem, minek költenék egy fűthető kesztyűre? Azért, mert a kormányfűtéssel a tenyered melegíted, ez a kesztyű, meg az ujjaidat és kézfejedet melegíti. Szóval nem a kormányfűtés helyett, hanem azzal együtt lesz az igazán profi megoldás. A hidegebb időjárással az endurosok, vagy crossosok hozzák elő a nagy becsben tartott gépeiket. Ezeknél a motoroknál nem feltétlen jellemző az alapszériás kormányfűtés, inkább extraként, vagy utólag beszerelhetőként lehet kapni. Szóval, ha mindkét típusból áll egy a garázsban, akkor a téli motorozásra egy kesztyűvel meg is tudod oldani.
Kialakítását illetően nem feltétlen jó ez a kesztyű a crosspályákra, de ha csak hobby céllal lődörögsz vele az erdőben (már ahol lehet), akkor szeretni fogod, hogy nem kell a kipufogón, vagy a motor blokkjánál felmelegítened a kezeid. Sportos kialakítást kapott, rugalmas ökölprotektorral, valamint műanyag tenyércsúszkát is, ha bukta van, akkor kevésbé sérüljön.
Mint ahogy a hideg, vagy téli időre szánt kesztyűk többsége, ez is vízálló. Az Alpinestars által fejlesztett Drystar technológiával látták el, így 100%-ban vízálló kivitel. A fűtőszálak a kesztyűben nagyon ellenállóak és rugalmasak, hogy a folyamatos igénybevétel mellett is maximálisan szolgálja a kényelmed és a védelmed. Mindkét kesztyű csukló feletti részén van egy kis zseb, ami a 7,4V lítiumos akksinak a helye. Ezeknek a teljes feltöltésével 5 órán át tudod biztosítani, hogy a kezed melegítse. És itt jött egy kis trükk. Mindkét kesztyűn van egy-egy gomb. Ezzel tudod bekapcsolni, és ezzel tudsz hőfokot is választani. Sárga, narancs és piros színre váltható a gomb. Et lenne a low, medium és high szint. Ha a gombot nyomkodod, akkor külön-külön tudod állítani a kesztyűk hőmérsékletét. Jöhet a kérdés, hogy „miért? Tudom máshogy is állítani?” Igen. A Heat Tech mellé, lefejlesztették a Heat Tech App-ot is, amivel bluetooth kapcsolattal a telódhoz tudod kötni a kesztyűt. Így pontosan látod, hogy adott hőmérsékleten hány óráig fog még működni, fokozatosan tudod állítani a hőmérsékletet (a gomb segítségével 3 opciót van, így több), viszont az appon keresztül együtt tudod a két kesztyűt. Külön-külön az appban nem lehet. Ez tök jól hangzik, de mi van, ha elfelejtjük lekapcsolni a gombok segítségével a kesztyű fűtését? Erre is gondoltak a mérnökök, így amint elhagyta a kézfejed a kesztyűt, a fűtés abban a pillanatban leáll. Lássuk be ez nagyon jó funkció, mert én tutira elfelejteném, utána meg szétvágna az ideg, hogy fázik a kezem. C type töltővel kapjuk, ráadásul egy USB dugó, Y kábelen 2db C Type dugó, így egyszerre lehet tölteni a két akksit. Jah, és ami nagyon fontos még, hogy nyomkodhatod a vele a telódat is, mert ha már van, ami melegítse a kezed, nehogy levegyük azt. :)
A másik alanyunk a fűthető kategóriából az Heat Tech Vest. Aki ránézett az árára, egyből azzal fog érvelni, hogy „áááá a fácse feldobott 10ezerért is fűthető mellényt az is pont ezt tudja”. Hát őőő… nem. A Heat Tech Vest egy motoros technikai aláöltözőnek számít, így fontos az anyaga, és annak vastagsága. Be kell, hogy férjen akár egy bőrkabát alá, de akár egy hosszított túrakabát alá is. A jó hír, hogy be is fér. És emiatt nem kell, hogy egy mérettel nagyobb legyen a kabátod. Saját akksival rendelkezik, amit ha feltöltöttél, akkor szintén bírni fogja több órán keresztül.
A mellénynél, ahogy a kesztyűnél is kétféle állítási lehetőség van. Az egyik egy gomb, amit ha hosszan megnyomunk, bekapcsol, majd 3 szint közül (sárga, narancs, piros) kiválaszthatjuk, hogy milyen hőmérsékleten fűtsön. Ha meg nem kell a mellény, akkor a gombot hosszan nyomva le is kapcsol.
A másik, a Heat Tech App. Szintén párosítani lehet a mellényt a telóval, így ott is több fokozatban állíthatjuk a hőmérsékletet, valamint az appon keresztül is le lehet kapcsolni. ugyan úgy látható a fűtési idő is, ha akksiról megy. A fűtőszálak itt is rugalmasak, szóval ha bedobod a dobozba nem lesz vele probléma, nem törik meg a szál. Mellkast, hát alsó, közép és felső részét is fűti. Gyakorlatilag a leginkább fázós területet melegíti, amit érhet a menetszél. Mellénynél, ami jó a kesztyűvel ellentétben, hogy ruha alatt nem is látható, így bármilyen sporthoz, vagy kiránduláshoz tudod használni a motorozás mellett. Utálok több réteget magamra venni, egy szánkózáskor, vagy korizáskor, ha eljutok a gyerekkel, így ezt tutira kipróbálom. ;)
De tételezzük fel, hogy bitang hideg van, Te motoron ülsz, és lemerül az akksi. (azért mert elfelejtetted feltölteni, vagy mert 6 óránál többet gurultál, mindegy is.) Nem hangzik jól valóban, de a gyártó gondolt erre is, így a motor akksijára rá tudsz kötni egy elég hosszú kábelt, ami a mellény vezetékéhez csatlakoztatható, és addig fűtöd magad a mellénnyel, ameddig csak kell.
A technika fejlődését ez a két dolog is nagyon jól bemutatja, mert 2022 év végére eljutottunk oda, hogy a vastag thermo kabátok, és aláöltözők helyett, egy könnyű, vékony mégis jobban melegítő öltözékünk legyen.
by Ádám